تا 17 شهریور فرصت دارید قصه هایتان را روایت کنید

1398/06/2

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان مرکزی گفت: علاقه‌مندان به شرکت در بخش صحنه‌ای بیست و دومین جشنواره بین المللی قصه گویی تا ۱۷ شهریور ۱۳۹۸ فرصت دارند برای ثبت‌نام و بارگذاری فیلم قصه‌های خود به پایگاه اینترنتی جشنواره قصه گویی مراجعه کنند.

جهانبخش قنبری مدیر کل کانون گفت:قصه ها گاهی اوقات میتوانند مسیر زندگی را تغییر دهند و حتی گاهی اوقات این قصه ها هستند که به زندگی معنا میبخشند، اما متاسفانه دنیای امروز به سمت دنیای بی قصه در حرکت است. کانون پرورش فکری سالها در تلاش است که این سنت قدیمی را زنده نگه دارد و در این راستا هر ساله جشنواره بزرگی را در سطح بین المللی برگزار میکند تا این چراغ هزار ساله زنده نگه داشته شود.

وی افزود: بیست و دومین جشنواره بین المللی قصه گویی با شعار "آینده ساختنی است" در استان مرکزی همزمان با سراسر کشور آغاز شده و سعی بر این است که به جهت کیفی و کمی استان مرکزی نسبت به کشور جایگاه خوبی را کسب کند.

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان مرکزی تصریح کرد: جشنواره بین المللی قصه گویی ویژه کودکان و نوجوانان در ۲ بخش قصهگویی صحنهای و ۹۰ ثانیهای برگزار می شود.

قنبری بیان کرد: قصه گویی صحنهای به سه بخش دختران و پسران 12 تا ۱۸ سال، زنان و مردان ۱۸ سال به بالا، مادربزرگها و پدربزرگها تفکیک میشود. در بخش زنان و مردان ۱۸ سال به بالا پس از رقابت در مرحله استانی در مهر ماه 5 نفر به مرحله منطقهای معرفی میشوند که استان مرکزی جزو منطقه 2 بوده و امسال استان لرستان میزبان منطقه 2 است و مسابقات منطقهای در آبان ماه برگزار میشود.

وی ادامه داد: در بخش دختران و پسران و مادربزرگها و پدربزرگها مرحله استانی و منطقهای وجود ندارد و از هرگروه سه نفر و در مجموع 6 نفر به دبیرخانه مرکزی برای رقابت معرفی میشوند.

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان مرکزی در خصوص قصهگویی 90 ثانیهای خاطرنشان کرد: محور موضوعی این بخش "قصه زندگی من" است که در این شیوه هیچگونه محدودیت سنی و آثار برای شرکت کنندگان وجود ندارد. در این بخش آثار توسط هیئت داوران بارگزاری شده و توسط آرای مردمی بهترین کار انتخاب میشود.

قنبری اضافه کرد: سال گذشته استان مرکزی جزو استانهایی با بیشترین شرکت کننده در کشور بوده است. در کنار جشنواره مقاله نویسی، کارگاه ها و نشست های و تخصصی با موضوعات مرتبط با قصه نویسی نیز برگزار میشود.

مریم مهدوی رابط جشنواره قصه گویی گفت:قصه گویی در فرهنگ ما ریشه کهنی دارد، قصه های شب یلدا و قصه های هزار و یک شب نشان از  یکی بودن قصه با فرهنگ ما دارد.قصه گویی یکی از فعالیت هایی است که در تمامی مراکز کانون در سطح کشور برگزار می شود و این فعالیت توانسته به عنوان یکی از بهترین ابزارهای تربیتی با وجود ظهور ابزارهای جدید فرهنگی، کماکان جایگاه خود را در فرهنگ ملی ما حفظ کندو هدف از برگزاری جشن های قصه گویی در مراکز ترویج فرهنگ قصه گویی و تشویق خانواده به داستان خوانی برای فرزندانشان است چرا که قصه گویی در تربیت نسل آینده نقش مهمی دارد و می تواند بسیاری از مفاهیم تربیتی را در روح و ذهن کودک و نوجوان ماندگار سازد.

وی بیان کرد : در جشن های قصه گویی که در مراکز برگزار می شود پدربزرگها و مادر بزرگها برای اعضا قصه گویی می کنند و در واقع تعامل دونسل متفاوت در کنار یکدیگر تا ثیر به سزایی در شکل گرفتن شخصیت کودکان و نوجوانان دارد.

بیست و دومین جشنواره بین المللی قصه گویی امسال با شعار «آینده ساختنی است» در دو بخش قصه گویی صحنهای و ۹۰ ثانیهای آذر 1398برگزار میشود.

گفتنی است، بیستودومین دوره از جشنواره بینالمللی قصهگویی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در دو بخش قصهگویی صحنهای و ۹۰ ثانیهای، آذرماه ۱۳۹۸ برگزار میشود.