در مرحله استانی؛

جشنواره بیست و دوم قصه‌گویی همدان در بخش صحنه ای برگزیدگان خود را شناخت

1398/07/19

آئین اختتامیه بیست و دومین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی استان همدان با معرفی برگزیدگان به ایستگاه پایانی رسید تا منتخبان بخش استانی خود را برای حضور در مرحله منطقه‌ای و کشوری آماده کنند.

اختتامیه بیست و دومین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی در همدان عصر پنجشنبه با حضور فرماندار شهرستان همدان، مدیران ادارات و دانشگاه‌ها، مدیرکل، کارکنان، مربیان و اعضای کودک و نوجوان مراکز کانون‌های همدان در سالن سینما کانون برگزار شد.

مدیر کل کانون همدان با ابراز خوشحالی از هم‌آوایی کودکان با سرود ملی، اجرای جشنواره قصه‌گویی در استان را اتفاق بزرگ و بیادماندنی حوزه فرهنگی کانون دانست و گفت: قصه قبل از اینکه ما را شاد کند و لحظات خوشی را برای ما فراهم کند نقش تربیتی دارد و پدر مادرها و مربیان از قصه برای بیان سرمشق‌های زندگی کودکان استفاده می‌کنند.

بهناز ضرابی‌زاده در ادامه گفت: قصه‌گویی باعث افزایش هوش کودکان می‌شود و به لحاظ دینی و اجتماعی موجبات رشد و تربیت کودکان را فراهم می‌کند.

ضرابی‌زاده ضمن توصیه والدین به یادگیری شیوه‌های صحیح قصه‌گویی برای کودکان اظهار داشت: به اولیاء تربیتی و پدر و مادرها توصیه می‌کنم که هنر قصه‌گویی را فرا بگیرند زیرا کودکان با ابزار قصه بسیاری از آموزه‌های دینی، تربیتی و اجتماعی را یاد می‌گیرند و در تربیت و تعالی آنها موثر است.

وی همچنین ادامه داد: جشنواره با تمام تلاش‌های شبانه‌روزی همکاران به اینجا رسید و آنها عاشق کودکان سرزمینشان هستند.

ضرابی زاده گفت: یکی از اتفاقات جالب جشنواره امسال وجود داوران نوجوان در ترکیب هیئت داوران است که آنها تمام قصه‌های برگزیده را از دیدگاه خود انتخاب کردند.

ضرابی‌زاده به تشکیل انجمن قصه‌گویی در کانون همدان اشاره کرد و گفت: انجمن قصه‌گویی استان همدان در کانون استان تشکیل شده و بناست این انجمن به صورت ماهیانه تشکیل شود لذا از علاقه‌مندان حوزه قصه‌گویی دعوت می‌کنیم تا در این انجمن عضویت داشته باشند.

وی افزود: پس از انتشار فراخوان 765 اثر به دبیرخانه جشنواره رسید که 432 قصه متعلق به بخش قصه‌گویی صحنه‌ای بوده و 332 قصه نیز به بخش 90 ثانیه‌ای جشنواره تعلق دارد.

فرماندار همدان نیز در این مراسم ضمن تقدیر و تشکر از بانیان جشنواره قصه‌گویی گفت: بیشتر آموزه‌ها و آموخته‌های ما از طریق قصه‌ها و متل‌ها بوده و بزرگترهای ما از طریق قصه و ضرب‌المثل آموزه‌های خود را به ما منتقل می‌کردند.

افشار در ادامه افزود: در بین نسل‌های گوناگون معلومات به همین نحو دست به دست می‌شد و گذشتگان از قصه‌ها برای بیان روش‌های زندگی درست استفاده می‌کردند.

شایان ذکر است بر اساس آراء هیئت داوران در بخش زنان و مردان احمد عسگری، بهزاد عسگری، فریبا عزتی حق، فروزنده طاووسی و سیما عزیز پاک به مرحله منطقه ای راه یافتند.

هم‌چنین در بخش دختران و پسران دیانا نظری، فاطمه رضایی‌توحید و زهرا رنجبران برای شرکت در بخش ملی انتخاب و مورد تقدیر واقع شدند. در بخش پدربزرگ ‌ها و مادربزرگ‌ها نیز حسن گودرزی‌سروش، خداداد کولیوند و حسین بوکانی شایسته تقدیر شدند.

همچنین ماهان کریمی، مرضیه درخشان‌نیا، سمیه مجیدی و حسین بوکانی به عنوان تقدیرشدگان داوران نوجوان جشنواره معرفی شدند.