در نشست تخصصی و کارگاه آموزشی «قصه گویی مدرن با روش ها و رویکردهای نو» جشنواره قصه گویی مطرح شد:

در تکنیک های جدید، قصه گویی ها مشارکتی شده است

1398/10/2

نشست تخصصی و کارگاه آموزشی «قصه گویی مدرن با روش ها و رویکردهای نو» بیست و دومین جشنواره بین المللی قصه گویی، توسط پوپک عظیم پور عضو هیات علمی دانشکده هنرهای نمایشی و موسیقی دانشگاه تهران سه شنبه ۲۶ آذر ساعت ۱۴:۰۰ در سالن کنفرانس شماره یک کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد.

به گزارش ستاد خبری، در این نشست که مخاطبان آن اولیای تربیتی و دانشجویان و علاقمندان قصه گویی بودند عظیم پور با اشاره به کارگاه سال پیش گفت: در این جلسه نقاط ضف و قوت قصه گویی مدرن با روش ها و رویکردهای نو پس از یک نقالی مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

او با اشاره به رمز و رازهای قصه گویی کهن اظهار داشت: از ویژگی های قصه گویی در روزگار گذشته تصویرسازی های متنوع در اذهان شنوندگان قصه بود تا زمانی که صنعت چاپ شکل گرفت و قصه گویی سینه به سینه در کالبد واژگان زندانی شد.

وی ادامه داد:در این زمان داستان های فولکلوریک ثبت و گردآوری شدند تا قرن بیستم که تکنیک های جدید داستان گویی ابداع شد و رسانه ها تصاویر، پویانمایی و ... در موازات روایت گری شفاهی قرار گرفتند.

این استاد دانشگاه با اشاره به اهداف قصه گویی بیان داشت: داستان گویی با اهداف سرگرم سازی،انتقال تجربه، تلطیف روح، ارائه اطلاعات، دستیابی به ناشناخته ها و ... پدید آمد. با آمدن شیوه های نوین نقل های قدیمی از رونق نیفتاد، چون افراد به عنوان شرکت کننده و نه تنها مصرف کننده محسوب می شوند. اتفاقی که با تکنیک های جدید، سینما، انیمیشن و ... مخاطب را به یک مصرف کننده صرف تبدیل می کند.

پخش نقالی زنده یاد مرشد ترابی و روایت گری بخش هایی از شاهنامه بخش دیگر این جلسه بود.

عظیم پور در این باره گفت: یک راوی، چوب مطراق، لباس نمایشی و بقیه ژست های بدنیِ راوی ابزاریست که شنونده به جهان قصه متصل می کند.

عظیم پور اضافه کرد: در تکنیک های جدید، قصه گویی ها مشارکتی شده؛ طوری که راوی دیگر در مرکز نیست و نقش ها تقسیم شده یا داستان گو، جماعت شنونده را به چالش می کشد.

در این بخش از نشست، یک قصه گویی نوین آلمانی در تعامل با تماشاچیان که در یکی از ادوار جشنواره قصه گویی اجرا شده بود و چندین قطعه کوتاه از قصه گویی هایی به روش های نوین به نمایش درآمد.

وی سپس به روایت یک افسانه قدیمی با عروسک هایی ویژه پرداخت و با ارائه نمونه هایی، عروسک های مختلف از سراسر جهان را به حاضران معرفی کرد.

او در پایان یادآور شد: در مجموعه بررسی هایی که شده در هر تکنیک نوینی قصه گو با استفاده از فیزیک چهره و صدا شنونده را به جهان داستان می برد.