از نوجوانانی که داور می‌شوند تا بخش‌های جنبی با مخاطبان خاص در قصه‌های 90 ثانیه؛

رییس جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی بخش‌های تازه این جشنواره را تشریح کرد

1398/06/3

معاون فرهنگی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و رییس بیست و دومین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی این جشنواره را فرصتی برای آشتی مردم با قصه‌ و قصه‌گویی عنوان کرد و از قرارگرفتن چند بخش تازه در این رویداد فرهنگی خبر داد.

محمدرضا زمردیان با تاکید بر اینکه از سال گذشته و با قرار دادن بخشی با عنوان قصه 90 ثانیه در جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی، زمینه مشارکت تمامی مردم و علاقمندان به قصه و قصه‌گویی در جشنواره فراهم شد تاکید کرد: استقبال چشمگیر و معنادار مردم از بخش عمومی جشنواره (قصه 90 ثانیه) که در آن شرکت‌کنندگان برشی از زندگی خود را تحت عنوان «قصه زندگی من» روایت می‌کردند نشان داد که درک خواسته‌های مردم و ایجاد بستر مناسب برای مشارکت عمومی در حوزه‌های فرهنگی می‌تواند زمینه به ثمر رسیدن یک اتفاق فرهنگی در کشور باشد.

وی افزود: بر همین اساس و با تجربه یک ساله برگزاری بخش عمومی جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی (قصه زندگی من)، در سال جاری و در جریان بیست و دومین دوره از جشنواره، بخش‌های جنبی جدیدی به این بخش از جشنواره اضافه شد تا ضمن جلب مشارکت بیشتر مردم، موضوع شهرنشینی و خوب زندگی کردن در شهر از یک سو و بیان فرهنگ و آداب و رسوم و تاریخ ایرانیان به سایر مردم دنیا از طریق قصه از سوی دیگر، مورد توجه قرار گیرد.
رییس جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی ادامه داد: بر همین اساس بر اساس هماهنگی صورت گرفته با شهرداری تهران به عنوان حامی فرهنگی این جشنواره، مسابقه‌ای تحت عنوان «قصه شهر من» ذیل بخش عمومی جشنواره در نظر گرفته شد تا شهروندان تهرانی، در طول 90 ثانیه قصه‌ای از شهر و زیست شهری خود روایت کنند. قصه‌هایی که در نهایت علاوه بر داوری در بخش عمومی جشنواره، به صورت مجزا داوری شده و نفرات برتر از سوی شهرداری تهران و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان تقدیر خواهند شد.

معاون فرهنگی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در ادامه از آغاز همکاری کانون زبان ایران به عنوان معتبرترین مرکز آموزش زبان‌های خارجی برای کودکان و نوجوانان با جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی خبر داد و گفت: بر اساس توافق صورت گرفته با کانون زبان ایران، بخش دیگری به عنوان بخش جنبی قصه 90 ثانیه در نظر گرفته شده است تا زبان‌آموزان و همچنین مدرسان کانون زبان ایران، قصه‌هایی که به بیان فرهنگ، آداب، رسوم، تمدن و زیبایی‌های ایران می‌پردازد را به زبان‌های انگلیسی، آلمانی، فرانسوی و عربی در 90 ثانیه بیان کنند و با یکدیگر به رقابت بپردازند.
زمردیان، به بخش جنبی دیگری در بخش قصه 90 ثانیه جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی که مربوط به خبرنگاران است اشاره کرد و گفت: با تجربه موفقی که سال گذشته در این حوزه به دست آمد، بنا شده تا امسال با مشارکت «باشگاه خبرنگاران جوان» بخش قصه زندگی خبرنگاران به صورت گسترده‌تر مورد توجه قرار گیرد. بر این اساس خبرنگاران، روزنامه‌نگاران، اهالی مطبوعات، گزارشگران رادیو و تلویزیون و تمام آن‌هایی که در این حوزه فعالیت می‌کنند می‌توانند در این بخش قصه‌ زندگی حرفه‌ای خود را روایت کنند تا آثارشان همانند سایر بخش‌های جنبی، هم در میان فیلم‌های بخش عمومی و هم به صورت مجزا مورد داوری قرار گیرد تا به بهترین‌های آن جایزه اهداء شود.

رییس جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی یادآور شد: تمام این‌ بخش‌های جدید به عنوان بخش‌های جنبی قصه 90 ثانیه هستند که هر کدام مخاطبان خود را به صورت تخصصی خواهند داشت اما کماکان تمامی مردم ایران، بدون توجه به سن و محل سکونت و ... می‌توانند قصه‌های خود را در زمان 90 ثانیه به صورت فیلم و با کیفیتی که در فراخوان جشنواره مورد اشاره قرار گرفته است پس از ثبت‌نام در سایت جشنواره قصه‌گویی به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.

* اعضای نوجوان کانون، داور قصه‌گویی می‌شوند

معاون فرهنگی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در ادامه از یک اتفاق تازه دیگر در جریان جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی خبر داد که اعمال داوری اعضای نوجوان کانون در کنار داوری تخصصی است.
وی افزود: از آنجایی که نوجوانان یکی از مهمترین گروه‌های هدف برنامه‌های کانون از جمله جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی به حساب می‌آیند و قصه‌ها می‌توانند راهی برای رشد و تربیت این نسل به حساب آیند، تصمیم بر آن شده تا علاوه بر داوری تخصصی آثار ارسالی به جشنواره، این آثار در هر سه مرحله استانی، منطقه‌ای و ملی توسط نوجوانان عضو انجمن‌های تخصصی کانون از جمله انجمن ادبی، انجمن قصه‌گویی و انجمن نمایش هم داوری شود تا در نهایت بهترین اثر از نگاه آن‌ها نیز مورد تقدیر قرار گیرد.
رییس جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی در پایان با بیان اینکه بخش اصلی جشنواره یا همان قصه‌گویی صحنه‌ای مطابق سال‌های گذشته در دو حوزه ملی و بین‌الملل برگزار خواهد شد تاکید کرد: در بخش ملی دختران و پسران 12 تا 18 سال، زنان و مردان بالای 18 سال و مادربزرگ‌ها و پدربزرگ‌ها با یکدیگر به رقابت خواهند پرداخت و در بخش بین‌المللی هم علاوه بر قصه‌گویان برتر سایر کشورها، برگزیدگان 21 دوره پیشین جشنواره، مجریان، گویندگان و قصه‌گویان رسانه ملی و تئاتر کشور امکان ارائه اثر و شرکت در جشنواره را دارند.
گفتنی است علاقمندان به شرکت در بخش تخصصی یا همان بخش صحنه‌ای جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی تا 17 شهریور ماه و متقاضیان شرکت در بخش عمومی جشنواره یا همان قصه 90 ثانیه تا 10 مهرماه فرصت دارند تا ضمن ثبت نام در سایت جشنواره به آدرس www.kanoonfest.ir آثار خود را در این سایت بارگذاری کنند.