مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری

قصه‌ها قسمتی از فرهنگ و تاریخ ما هستند

1398/09/10

مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری آذربایجان‌غربی در آئین اختتامیه بیست و دومین جشنواره بین المللی قصه گویی در ارومیه گفت: قصه‌ها قسمتی از فرهنگ ما هستند و مردم ما قسمتی از تاریخ را وارد قصه‌ها کرده اند.

هادی طباطبایی در آئین اختتامیه مرحله منطقه‌ای بیست و دومین جشنواره بین المللی قصه گویی، ضمن تقدیر و تشکر از عوامل اجرایی و دست اندرکاران برگزاری این جشنواره، قصه گویی را بخشی از فرهنگ گذشتگان که برای نسل امروز به یادگار گذاشته‌اند عنوان کرد.

طباطبایی گفت: هر منطقه‌ای قصه خاص خودش را دارد و به تناسب آن هر سرزمینی مجموعه‌ای از قصه‌های مردم و جغرافیای آن سرزمین را دارد؛ با نگاهی به قصه های سرزمینمان مشخص می شود که ما ایرانیان کلکسیون قصه‌ها و کلکسیون زیبائی‌هایی هستیم که نشأت گرفته از قصه‌های پدران‌مان هستند.

وی افزود: قصه‌های گذشتگان پر از مفاهیم آموزنده، نیکی و رادمردی بودند و با نشستن پای قصه‌های پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها از آنها بهره می گرفتیم و امروزه با مراجعه به آن قصه‌ها و تأمل در نکات تعلیمی آنها مشاهده می کنیم که سخنان قصه‌گویان از جنس سخنان حکمت‌آمیز بودند.

مراسم اختتامیه مرحله منطقه‌ای بیست و دومین جشنواره بین المللی قصه گویی رأس ساعت ۱۵ روز یکشنبه ۲۶ آبان در مجتمع شهید فرخی کانون آغاز شد که با معرفی و تقدیر از پنج برگزیده این مرحله از جشنواره به کار خود پایان داد.

در منطقه یک بیست و دومین جشنواره بین المللی قصه‌گویی که به میزبانی ارومیه برگزار شد ۲۵ قصه گو از پنج استان آذربایجان‌غربی، آذربایجان‌شرقی، اردبیل، زنجان و قزوین طی روزهای ۲۵ و ۲۶ آبان ۹۸ به قصه گویی پرداختند.

گفتنی است: مرحله ملی و پایانی بیست و دومین جشنواره بین المللی قصه گویی با حضور برگزیدگان مناطق پنجگانه کشور در آذرماه سال جاری به میزبانی تهران برگزار می شود.