حسن دولت آبادی:

قصه‌گو خالق دنیایی به وسعت جهان است

1398/06/3

حسن دولت آبادی، مدرس کارگاه آموزشی «انتخاب قصه و پرداخت مناسب آن برای قصه‌گویی»، با تاکید بر نقش مهم قصه‌گو او را خالق دنیایی باور‌پذیر برای مخاطب دانست که می‌تواند مخاطب را با خود همراه ساخته و آن‌چه را می‌خواهد به او انتقال دهد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کانون البرز،  دوره آموزشی«انتخاب قصه و پرداخت مناسب آن برای قصه‌گویی» از سلسله آموز‌ش‌های بیست و دومین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی  و اولین دوره آموزشی در سال 1398 استکه به همت واحد آموزش و پژوهش کانون البرز و با هدف آشنایی قصه گویان با چگونگی انتخاب قصه مناسب و معیارهای آن  برگزار شد.

حسن دولت آبادی، مدرس این نشست آموزشی که سابقه‌ی طولانی در حوزه‌های قصه‌گویی و تئاتر دارد و سا‌ل‌ها داوری این جشنواره را در کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان بر عهده داشته است، با تاکید بر اهمیت انتخاب قصه‌ی مناسب با توجه به ویژگی‌های فردی قصه‌گو، مخاطب شناسی مناسب و نیاز‌های روز جامعه، خطاب به مربیان کانون البرز و سایر علاقه‌مندان به قصه گویی گفت:

"خود ما و تجربه های ما باید به قصه‌هایمان اضافه شویم و قصه را متناسب با مخاطب و شرایط او و شرایط روز جامعه، اجرا کنیم."

وی گفت قصه باید در مخاطب ایجاد ذوق کند و باید باور پذیری ایجاد کند در او ومخاطب  را با یک تغییر راهی زندگی‌اش کند.

این پژوهشگر در ادامه همچنین گفت اگر بپذیریم قصه‌گویی هنر است باید قصه‌گو قصه خواندنی و نوشتنی را با بهره‌گیری از هنر و ذوق و خلاقیت خود برای قصه‌گویی، مناسب‌سازی کند و آن‌چه کودک ونوجوان امروز نیاز دارد را به قصه‌ها بیفزاید.

وی همچنین خاطر نشان کرد هر قصه‌گو باید برای قصه‌اش یک دفترچه بسازد و سعی کند در یک بازه‌ی زمانی طولانی با قصه‌اش بیشتر آشنا شود و آن را از تمام زوایا، بررسی کرده و شخصیت‌ها و نقاط اوج و فرودو پیام‌های درونی آن را بشناسد.

دولت آبادی ادامه داد: قصه گو، باید کاملا با زیر ساخت قصه‌اش و لایه‌های پنهان آن آشنا باشد، چرا که او دارای نقش نویسندگی، کارگردانی و بازیگری است و باید محصول انتخاب او منجر به لذت بردن و پند پذیری مخاطب شود و قصه‌گو اگر چه یک نفر است اما خالق دنیایی به وسعت جهان است و قدرت آن را دارد که مخاطب را با خود همراه سازد.

این مدرس دانشگاه ضمن بیان نمونه‌هایی از قصه‌های ایرانی و خارجی و معرفی کتاب‌های مناسب در حوزه‌‌ی قصه‌گویی، قابل فهم بودن قصه برای مخاطب، متناسب بودن کلمات و واژگان قصه با توجه به گروه سنی مخاطبان، ضرورت ایجاز و خلاصه‌گویی را نیز از دیگر ویژگی‌های یک قصه‌ی خوب عنوان کرد.

این مولف  همچنین از قصه‌گویان خواست  تا قصه‌ها را برای خودشان بخش بندی کنند و از اتفاقات و حادثه‌های قصه برای جذابیت قصه‌گویی‌شان استفاده کنند در عین حال از ایجاد ترس و وحشت  و حس‌های منفی در مخاطب خودداری کنند.

بیان ویژگی‌های قصه و داستان و تفاوت‌های آن با هم، بررسی قسمت‌های آغازین قصه‌ی چند قصه‌گو، پرسش و پاسخ قصه‌گویان، پخش تیزر‌های جشنواره‌ی بین‌المللی قصه‌گویی و توجه مناسب به چگونگی استفاده از ابزار در قصه‌گویی از سایر نکات مهمی بود که در این دوره اجرا شده و  مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

حسن دولت آبادی قبل از آغاز این کارگاه آموزشی، نقش کانون در حوزه‌ی تعلیم و تربیت کودکان ونوجوانان را بی بدیل دانست و قصه‌گویی را ابزار مناسبی برای انتقال مقاهیم غیر مستقیم عنوان کرد؛ وی همچنین از مربیان و سایر علاقه‌مندان به قصه خواست اصلا به قصه برای رقابت و مقام آوردن نگاه نکنند، بلکه با وقت‌گذاری و تلاش سعی کنند در این قالب محتوا و پیام‌های خوبی را به کودکان ونوجوانان، منتقل کنند.

گفتنی است نشست آموزشی «انتخاب قصه و پرداخت مناسب آن برای قصه‌گویی»، به مدت 4 ساعت، صبح روز یک‌شنبه 3شهریور ماه 1398با حضور مدیر‌کل، معاون، کارشناسان، مسوولان، مربیان و جمعی از مادربزرگ‌ها، والدین و اعضای‌نوجوان مراکز  کانون البرز در سالن همایش‌های مرکز مجتمع کانون کرج،واقع در خیابان شهید صدوقی، انتهای خیابان شهید نامجو، برگزار شد .