قصه گوی گرگانی:

قصه گویی در کانون پرورش فکری برایم به یادگار خواهد ماند

1398/07/28

شاهین فروغی قصه‌گوی گرگانی گفت، قصه گویی در کانون پرورش فکری از اعتبار بالایی برخوردار است و شرکت در این جشنواره بعنوان یکی از بهترین خاطراتم برایم به یادگار خواهد ماند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کانون پرورش فکری گلستان، شاهین فروغی یکی از قصه گویان بخش زنان و مردان مرحله استانی بیست و دومین جشنواره بین المللی قصه گویی استان گلستان است که در این گفتگو بیشتر با ایشان آشنا می شویم.

لطفا خودتان را معرفی کنید:

شاهین فروغی هستم قصه گوی بخش آزاد مرحله استانی بیست و دومین جشنواره بین المللی قصه گویی.

در مورد موفقیت هایتان در قصه گویی برایمان بگویید؟

برای اولین بار هست که در جشنواره قصه گویی شرکت می کنم و البته به‌مدت ۲ سال برای کودکان و نوجوانان در پارک ها و مهدهای کودک قصه گویی می‌کنم و به این این‌کار فرهنگی بسیار علاقمندم.

به نظر شما ابتدا قصه بوجود آمد یا قصه گویی؟

 این سوال همانند سوالی که اول مرغ بوجود آمد یا تخم مرغ می‌باشد(میخندد)، از نظر من اول قصه بوجود آمده بعد قصه گویی صورت گرفته است به نظرمن در دوران انسانهای اولیه نیز قصه گویی بوده و با رسم شکل قصه هایی رو بوجود می آوردند که هنوز هم میتوان بر روی دیواره‌های قدیمی غارها این نقوش را دید و به ارزش این‌کار فرهنگی پی برد.

تعریف شما از قصه گویی چیست؟

بنظر من قصه همان روایتی است راوی‌گونه از پیش آمدهای غیر واقعی و یا برخی اوقات واقعی که حاوی پیامی به ما هستند و این پیام‌ها می‌تواند درس عبرتی برای ما باشد.

منظور از قصه گویی با ابزار چیست؟

قصه گویی با وسیله ای که روایت ما را جذاب می کند و به پیشرفت قصه گو در بیان قصه کمک کرده و وسیله می تواند هر چیزی باشد.

از اهمیت قصه گویی برایمان بگویید:

قصه گویی از این نظر اهمیت دارد که می تواند باعث پیشرفت ما در زندگی شود، به این دلیل که قصه گویی ابزار بسیار مهمی برای انتقال مفاهیم از نسل گذشته به نسل آینده است و همین امر باعث جلوگیری از خیلی اشتباهات می‌گردد.

نظر شما در مورد قصه گویی در کانون پرورش فکری چیست؟

قصه گویی کار شایسته و نیکی است و باید سعی شود کودکان را با قصه گویی آشنا کنیم. خوشبختانه کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان که امسال برای بیست و دومین سال متوالی این جشنواره را برگزار می کند کمک بسیار  شایانی به روشن ماندن چراغ قصه گویی در کشور کرده است. مطمئنا قصه گویی جایگزین مناسبی برای بازی‌های رایانه‌ای و فضای مجازی است زیرا کودکان نحوه استفاده صحیح از این ابزار را نمی دانند و بیشتر کودکان برای استفاده مفید در این فضا نبوده و وقت خود را بیهوده در این فضا می گذرانند، اما قصه سراسر تجربه است.

نظر شما در مورد تاثیرگزاری تکنولوژی بر قصه گویی چیست؟

تکنولوژی اکنون مسیری برای پیشرفت قصه گویی شده است و این به شرطی است که از این تکنولوژی استفاده صحیح گردد.

آیا خاطره ای از جشنواره های قصه گویی دارید:

اولین اجرای من در جشنواره ی معتبر کانون پرورش فکری خودش یک خاطره است که برایم به یادگار خواهد ماند.

سخن پایانی:

قصه گویی هنری است که باید بیشتر به آن بها داده شود زیرا هنری است که تجربه محور است.


گفتنی است: مرحله استانی بیست‌ودومین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی گلستان از۲۲ مهر آغاز و تا ۲۳ مهرماه با حضور ۳۶ قصه گوی برتر استان در مجتمع فرهنگی هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان گرگان ادامه دارد.