در اداره کل کانون فارس؛

پارسی‌ها راویان قصه‌های شیرین شدند

1398/06/3

جشن‌های بیست و دومین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی در بخش کتابخانه‌ای با شعار «آینده ساختنی است»، این روزها در مراکز فرهنگی هنری کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان استان فارس با هیجان و شادی در حال برگزاری است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کانون فارس، جشن قصه گویی در مرکز فرهنگی هنری شماره ۵ شیراز با حضور ۶۰ عضو کودک  و نوجوان و مادران و مادر بزرگ ها برگزار شد. اعضا، مادر بزرگ ها و زنان و مردان قصه گفتند و در  کارگاه سفال و مسابقه شرکت کردند.

در مرکز فرهنگی هنری گله دار با حضور اعضا و مادرانشان جشن آغاز شد و در کنار قصه گویی اعضا و مادران نمایشگاه آثار اعضا و تقدیر از اعضای فعال مرکز در امر قصه گویی نیز انجام شد.

در مرکز فرهنگی هنری پاسارگاد، این جشن با حضور 100 نفر از اعضا و با استقبال خوب والدین برگزار شد. مسئولان بخشداری مرکزی، رئیس بهزیستی، نماینده کمیته امداد امام خمینی (ره) و فعالان فرهنگی نیز در جشن حضور داشتند. در این برنامه ضمن نمایش تیزر جشنواره قصه گویی و پخش کلیپ فعالیت های کانون، قصه گویان به روایت قصه پرداختند.

نوجوانان نی ریزی  قصه هایشان را از باغ بیست و دومین جشنواره قصه گویی چیدند. این نوجوانان با اجرای قصه های صحنه ای خود در بخش نوجوانان 12الی 18سال وارد رقابت شدند . مرکز نی ریز با حضور شانزده قصه گوی نوجوان جشنواره را آغاز کرد و پدر بزرگ ها و مادر بزرگ ها، زنان و مردان بالای 18سال و قصه گویان بخش نود ثانیه ای نیز در روزهای آینده مهمان این جشنواره خواهند بود.

جشن قصه گویی مرکز فرهنگی هنری شماره ۶ شیراز باحضور اعضا، مادران و مادربزرگ ها برگزار شد. محمد علی مقیمی، مدیرکل دفترارزیابی کانون پرورش فکری و زهرا افتخاری مدیرکل کانون استان فارسنیز در این جشن حضور داشتند. در این جشن اعضا ومادران در دو بخش قصه ۹۰ ثانیه ای و قصه گویی صحنه ای قصه گفتند.

مرکز فرهنگی هنری صدرا با حضور بیش از 80 نفر از اعضا دختر و والدین جشن قصه گویی را در سالن اجتماعات شرکت عمران صدرا برگزار کرد.

در این جشن امام جمعه شهر حجت الاسلام و المسلمین حسین نژادیان  و معاون فرهنگی شهردار قصه گفتند.

روایت هجده قصه و تقدیر از مادران رابط قصه گویی بخش هایی از این جشن بود.

تشکیل انجمن قصه گویی از ابتدای تابستان در فعالیت های مرکز فرهنگی هنری آباده هم جای گرفت و ۳۰ عضو نوجوان در این انجمن شرکت کردند. انجمن هر هفته روزهای چهارشنبه عصر تشکیل شد و در  ۷ جلسه راهنمایی های لازم جهت انتخاب قصه های خوب و مناسب و چگونگی بیان قصه به صورت بحث و گفتگو صورت گرفت. دعوت از پدر بزرگ ها و مادر بزرگ ها، پدران و مادران و همچنین برپایی سه جشن قصه در مرکز بومگردی سر قنات از جمله فعالیت هایی است که در مرکز آباده انجام شده است. تا کنون ۳۰ عضو نوجوان، چهار پدر و مادر، دو عضو ارشد مرکز،  شش نفر از پدربزرگ و مادربزرگها  و ۲ کودک خردسال در جشنواره حضور فعال داشته و قصه گفته اند.

جشنواره قصه گویی با ضبط قصه های زیبای قصه گویان آزاد و اعضا نوجوان در مرکز فرهنگی هنری شماره 1 جهرم آغاز شد.

این جشنواره با شرکت بیش از بیست قصه گوی آزاد، شرکت در انجمن قصه گویی و آموزش بیان قصه همراه بوده و پانزده قصه گوی نوجوان به مرحله ضبط نهایی قصه ها رسیده اند. برترین ها در روز جشن قصه گویی به روایت قصه می پردازند.  

مرحله کتابخانه ای بیست ودومین جشنواره بین المللی قصه گویی در بخش صحنه ای همزمان با دهه ولایت در دو نوبت دختر وپسر  و با حضور اعضا، مربیان وجمعی از والدین در مرکز فرهنگی هنری وراوی نیز برگزار شد.

لاری ها جشن قصه گویی را با حضور اعضای نوجوان و پدران و مادران در بخش صحنهای برگزار کردند و اعضای کودک نیز در بخش 90 ثانیهای قصه هاو خاطرات زندگی خود را تعریف کردند. مرکز لارستان در روزهای آینده نیز میزبان سایر اعضا و شهروندان قصه گو است.

در جشن قصه گویی مرکز فرهنگی هنری شماره 1 صفاشهر هم پنج پدر بزرگ و مادر بزرگ و ۱۱ نوجوان دختر قصه گفتند و در برنامه هایی مانند: شعرخوانی، نمایش خلاق، معرفی شخصیت، معرفی واقعه غدیر خم و مسابقه شرکت کردند.

جشنهای قصه گویی همچنان در مراکز فرهنگی هنری کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان ادامه دارد.